Svetový deň hypertenzie pripomína nebezpečenstvo vysokého krvného tlaku

print

Dnes si pripomíname Svetový deň hypertenzie, ktorý poukazuje na nebezpečenstvo vysokého krvného tlaku. Ten je najčastejšou príčinou kardiovaskulárnych ochorení, ktoré celosvetovo spôsobia úmrtie viac ako 7 miliónov ľudí ročne.

Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií, ročne pribudne na Slovensku takmer 30 tisíc ľudí s diagnózou vysokého krvného tlaku. Najrozšírenejšou skupinou, ktorá trpí hypertenziou, sú pritom ľudia vo veku od 45 do 64 rokov.

Vysoký krvný tlak môže poškodiť organizmus mnohými spôsobmi. Zvyšuje predovšetkým námahu srdca a ciev. Keďže srdce musí po dlhé obdobie pracovať ťažšie ako za normálnych okolností, má tendenciu zväčšiť sa – steny srdca zhrubnú, hovoríme o tzv. hypertrofii srdcového svalu. Mierne zväčšené srdce môže pracovať dobre, ale ak sa zväčší priveľmi, môže to spôsobiť veľké problémy. Jedným z najčastejších príznakov je dýchavica po fyzickej námahe.

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko mozgovej porážky. Môže tiež poškodzovať obličky a zrak. V porovnaní s ľuďmi s normálnym krvným tlakom, sú ľudia s hypertenziou:

  • trikrát náchylnejší na rozvoj ochorenia srdcovocievneho systému (srdcový infarkt, zlyhanie srdca),
  • šesťkrát viac im hrozí, že sa u nich rozvinie tvorba krvných zrazenín spôsobujúca srdcové poruchy,
  • sedemkrát viac ich ohrozuje mŕtvica.

Takmer 90 – 95 % prípadov vysokého krvného tlaku nemá známu príčinu. Niektoré faktory zvyšujú pravdepodobnosť, že sa táto choroba rozvinie. Patria k nim:

  • Obezita (hodnota BMI vyššia ako 30 alebo vyššia),
  • Nadmerné solenie,
  • Alkohol (najmä nadmerné alebo časté pitie alkoholu),
  • Nedostatok telesného cvičenia,
  • Stres.

Vysoký krvný tlak sa zvyčajne nijako neprejaví. Aj z tohto dôvodu veľa ľudí dlhé roky o svojej hypertenzii nevie. Možnosťou, ako predchádzať následkom, je prevencia, ktorá spočíva vo včasnej diagnostike. Ideálne je pravidelne si zmerať krvný tlak. Túto  službu bezplatne ponúkajú aj verejné lekárne, kde si pacient môže zmerať tlak a poradiť sa o ďalších krokoch priamo so zdravotníckym pracovníkom.