05 Máj, 2020
Šírenie nového koronavírusu významným spôsobom zasiahlo do životov všetkých ľudí, predovšetkým však do životov zdravotníckych pracovníkov. Pandémia ochorenia COVID-19 ukázala, akú nezastupiteľnú úlohu zohrávajú v zdravotníckom systéme poskytovatelia lekárenskej starostlivosti.
Lekárnici na celom svete v týchto neľahkých časoch dokázali, že sú pripravení zvládať krízové situácie v prvej línii s nasadením vlastného zdravia. Prinášame vám príbehy lekárnikov z vybraných členských krajín EÚ a krajín najviac postihnutých koronavírusom.
Taliansko
Taliansko patrí medzi krajiny najviac postihnuté novým koronavírusom. Evidovaných je takmer 212 000 prípadov ochorenia COVID-19 a takmer 30 000 úmrtí. Dopady pandémie približuje aj svedectvo farmaceuta, ktorý pracuje v provincii Bergamo.
Vo videu popisuje situáciu, keď musel odmietnuť pomoc tým, ktorí volajú na tiesňovú linku: „V nedeľu 8. marca som pracoval na nočnej smene. Mal som 42 volaní s potrebou na dodanie kyslíkových fliaš. Na sklade som nemal ani jednu. Nehanbím sa to povedať, plakal som 42-krát. Pacienti ma prosili, čo majú robiť so svojím manželom, starým otcom, otcom … ´Prosím, pomôžte mi,´ prosili pacienti. Nevedel som, čo mám odpovedať, čo mám robiť, nemal som žiadny spôsob, ako im pomôcť,“ hovorí farmaceut s viac ako 18 ročnými skúsenosťami s prácou v Červenom kríži. V očiach má slzy a myslí na svoju rodinu a dcéru, s ktorou sa nestretol už tri týždne.
„Pracujem v smenách, ktoré začínajú o siedmej ráno a končia večer. Svoju dcéru vidím iba cez WhatsApp. To isté platí aj pre mojich rodičov. Trápia ma nočné mory, že prenesiem vírus na niekoho iného. V práci potichu plačeme každý deň. Ráno, keď začíname pracovať, aj večer, keď sa vraciame z práce. Situácia je skutočne náročná a ľudia ešte nepochopili, že musia zostať doma,“ dopĺňa taliansky farmaceut.
Prezident Talianskej lekárnickej federácie Luigi D’Ambrosio Lettieri vyzval na sociálnych sieťach obyvateľov Talianska, aby neprestávali byť opatrní v súvislosti s možnými problémami alebo nebezpečenstvom, ktoré prináša nový koronavírus. „Ľudia nám zverujú svoje obavy a úzkosti. Vidíme v ich očiach a cítime v ich hlase vďaku a lásku za pomoc. Veria nám a toto je naše palivo na znásobenie nášho úsilia,“ uviedol.
Fínsko
Lekáreň Porvoon Uusi Apteekki je jednou z viac ako 160 000 lekární v Európe, ktoré sa podieľajú na zastavení šírenia nového koronavírusu. Vo Fínsku bola prvou lekárňou, ktorá začala vyrábať dezinfekčné gély. Denne v nej pripravia približne 70 litrov dezinfekčných prostriedkov. Napriek tomu je ich predaj obmedzený, aby sa zabezpečila dostupnosť čo najväčšiemu počtu pacientov.
Podobne, ako vo väčšine Európskych krajín, aj vo Fínsku čelili lekárne nedostatku niektorých bežných liekov. Lekárne v súčasnosti ponúkajú službu dovozu liekov priamo k pacientom domov. V službách sa striedajú na smeny po 12 hodinách. Rozdelení sú do dvoch skupín, aby sa v prípade výskytu ochorenia neobmedzilo poskytovanie lekárenskej starostlivosti.
Škótsko
Škótsky parlament vyzdvihol úlohu lekárnikov a ich prínos v čase pandémie ochorenia COVID-19. Vláda urýchlila plány na rozšírenie prístupu lekárnikov k údajom pacientov o tzv. núdzový súhrn údajov, ktorý obsahuje aj informácie o predpísaných liekoch pacienta.
Lekárnici vo verejných lekárňach poskytujú viacero služieb, ktorých cieľom je odľahčiť ambulantný sektor. Škótska ministerka zdravotníctva Jeane Freeman uviedla, že zásadná práca verejných lekární po celej krajine je kľúčom k úspechu a zabezpečeniu toho, aby sa znižovalo zaťaženie zdravotného systému a pacienti naďalej dostávali potrebné lieky a zostali zdraví.
„Množstvo pacientov navštevuje lekáreň každý deň, pričom v súčasnom období sa ich počet ešte zvyšuje. Vďaka tomu sú lekárnici najdostupnejší zdravotnícki pracovníci v prvej línii a cenný zdroj pre zdravotný systém,“ uviedla J. Freeman. Zároveň dodala, že posilnenie úlohy farmaceutov a odľahčenie systému je dôležitým krokom v reakcii na súčasnú krízu.
Írsko
Írsky denník The Irish Times publikoval rozhovory so 4 farmaceutmi z rôznych oblastí krajiny, aby zistil, ako sa oni, ich zamestnanci a pacienti vyrovnávajú s prepuknutím koronavírusu.
Lekárnik Tomás Conefrey v jednom z rozhovorov vysvetľuje, že koronavírus zmenil úplne všetko. Lekárne zaviedli obmedzenia týkajúce sa počtu pacientov, ktorí môžu vstúpiť do lekárne, objavili sa problémy so zásobovaním a dostupnosťou niektorých liekov.
„Pacienti pochopili zavedené obmedzenia a čakajú v radoch pred lekárňou, hoci som si myslel, že to bude problém. Mali sme však aj pacienta, ktorý trval na tom, aby sme mu vydali jeho predpísané lieky v počte balení na tri mesiace. Bez tohto množstva nechcel dokonca opustiť lekáreň,“ vysvetľuje T. Conefrey.
V rozhovore ďalej zdôrazňuje, že dostupnosť verejných lekární je pre pacientov veľkou výhodou, najmä v časoch, ako sú tieto. „Svojich pacientov poznáme, čo im dáva väčšiu istotu,“ dopĺňa írsky farmaceut.
Zdroj: PGEU