Riaditeľ WHO vyzval na opatrnosť pri uvoľňovaní obmedzení
12 Máj, 2020
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom na včerajšom brífingu k aktuálnej situácii súvisiacej so šírením koronavírusu vyzval vlády jednotlivých krajín na opatrnosť pri uvoľňovaní súčasných obmedzení, ktoré boli zavedené s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu.
T. Adhanom zdôraznil, že prísne opatrenia, ktoré boli zavedené v mnohých európskych krajinách, často označované aj ako „lockdown“, pomohli k zmierneniu šírenia ochorenia a v konečnom dôsledku aj k záchrane ľudských životov.
„Mnohí využili tento čas na zvýšenie svojej schopnosti testovať pacientov, sledovať vývoj ochorenia, izolovať pozitívnych pacientov a starať sa o nich, čo je najlepší spôsob, ako spomaliť šírenie vírusu a znížiť tlak na zdravotný systém“ zdôraznil riaditeľ WHO. Zároveň však dodal, že takéto prísne opatrenia si vyžiadali svoju cenu a WHO si uvedomuje sociálno-ekonomický dopad týchto opatrení.
„Z tohto dôvodu je pre zachovanie zdravia ľudí, ako aj stimulovanie ekonomík dôležité pomalé a postupné uvoľňovanie obmedzení, pričom je nevyhnutné pozorne sledovať vývoj situácie, aby sa v prípade nárastu nových prípadov mohli rýchlo zaviesť potrebné opatrenia,“ uviedol T. Adhanom.
Viaceré krajiny počas uplynulého týždňa začali v dôsledku priaznivejšej situácie s potupným uvoľňovaním obmedzení, ako aj prísnych opatrení.
Podľa WHO by si mali krajiny pred zrušením obmedzení odpovedať na tri kľúčové otázky:
- Je epidémia pod kontrolou?
- Dokáže systém zdravotnej starostlivosti zvládnuť nové prípady, ktoré sa môžu vyskytnúť po zmiernení opatrení?
- Je systém dohľadu nad verejným zdravím schopný odhaľovať nové prípady a identifikovať šírenie vírusu?
Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie súčasne zdôraznil, že aj v prípade pozitívnej odpovede na všetky tri otázky, je uvoľňovanie opatrení zložité a náročné. „Počas uplynulého víkendu sme videli náznaky problémov, ktoré môžeme očakávať,“ dodal T. Adhanom.
V čínskom Wuhane bol identifikovaný prvý súbor prípadov ochorenia COVID-19 od zrušenia prísnych opatrení. Nové prípady od zmiernenia obmedzení oznámilo aj Nemecko. Dr. Adhanom zdôraznil, že prvé sérologické štúdie ukazujú na relatívne nízke percento populácie, ktorá ma vytvorené protilátky proti ochoreniu COVID-19, čo znamená, že väčšina populácie je stále citlivá na vírus. „Pokiaľ neexistuje vakcína, komplexný balík opatrení je našim najúčinnejším súborom nástrojov na boj proti vírusu,“ uviedol na brífingu T. Adahon.
V prípade otvorenia škôl Svetová zdravotnícka organizácia odporúča zvážiť niekoľko kľúčových faktorov:
- Je potrebné pochopiť súčasný prenos ochorenia a závažnosť vírusu u detí.
- Je potrebné zvážiť epidemiológiu ochorenia v oblasti, v ktorej sa škola nachádza.
- Je potrebné zabezpečiť schopnosť zachovať preventívne a kontrolné opatrenia voči šíreniu koronavírusu v školskom prostredí.
WHO počas víkendu vydala aj nové usmernenia týkajúce sa prevádzok, v ktorých sa odporúča, aby všetky pracoviská vykonávali hodnotenie rizika šírenia koronavírusu a potenciálneho vystavenia zamestnancov ochoreniu COVID-19.
Pracoviská by mali vypracovať akčné plány na prevenciu a zmiernenie šírenia koronavírusu ako súčasť svojho celkového riadenia. Plán by mal obsahovať aj opatrenia na ochranu zdravia, bezpečnosti a ochrany pri opätovnom otváraní, zatváraní a úpravy pracovísk.