Európske asociácie vyzývajú na zabezpečenie dostupnosti liekov pre pacientov s ochorením COVID-19
Európska asociácia nemocničných lekárnikov (EAHP) spoločne s ďalšími európskymi asociáciami ako Európskou asociáciou nemocničných lekárov (AEHM), Európskou spoločnosťou klinickej farmácie (ESCP) a Európskou spoločnosťou onkologickej farmácie (ESOP) vyzvali vlády jednotlivých krajín, aby zabezpečili dostupnosť liekov pre pacientov hospitalizovaných v dôsledku ochorenia COVID-19.
V spoločnom vyhlásení, ktoré vydali koncom apríla zdôrazňujú, že hospitalizovaní pacienti potrebujú absolvovať aj sprievodnú liečbu, pri ktorej je často nevyhnutné používanie anestetík, antibiotík a svalových relaxancií. Nevyhnutné sú aj ďalšie podporné lieky pre pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ako sú napríklad lieky na liečbu respiračných alebo kardiovaskulárnych ochorení, analgetiká, antitrombotiká, ale aj parenterálna výživa a ďalšie.
Dopyt po týchto liekoch sa podľa asociácií v poslednom období výrazne zvýšil, predovšetkým v krajinách najviac postihnutých pandémiou koronavírusu. Predstavitelia týchto asociácii taktiež zdôrazňujú, že vzhľadom na rastúci dopyt sa problémy s dostupnosťou niektorých liekov ešte viac prehĺbili.
„V kombinácii s dopravnými obmedzeniami a prekážkami na strane vývozu medzi krajinami, nižšiu výrobou v Európe a problémami s dodávkami liekov a účinných látok pochádzajúcich mimo Európu, sa možnosti liečby v niektorých regiónoch obmedzujú,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Zástupcovia európskych asociácií vyzvali európske krajiny, aby v tejto súvislosti prijali opatrenia podobné tým, aké sa prijali vo Francúzsku a Holandsku, kde stav zásob liekov potrebných na liečbu pacientov s ochorením COVID-19 monitoruje a podľa potreby rozdeľuje národná asociácia nemocničných lekárnikov pomocou špecializovanej aplikácie.
Asociácie taktiež spoločne vyzvali zdravotníckych pracovníkov, aby sa zapájali do monitoringu a hodnotenia nových klinických údajov a využívali postupy založené na dôkazoch, obzvlášť pri používaní liekov na neschválenú indikáciu. Taktiež vyzvali na zapojenie sa do výskumných činností s cieľom uľahčiť získavanie a zdieľanie potrebných dôkazov na optimalizáciu liečby pacientov s ochorením COVID-19.