• Kontakty
  • Twitter
  • Facebook

11

Apr, 2021

Sunday

  • AKTUÁLNE
  • LEKÁRENSTVO
  • FARMÁCIA
  • LIEKOVÁ POLITIKA
  • PUBLICISTIKA
  • BLOGY

Time: 18:46

You are here:

  • Home
  • AKTUÁLNE
  • WHO zverejnila správu o stave globálneho zdravia

WHO zverejnila správu o stave globálneho zdravia

13 Máj, 2020

By: redakcia

category: AKTUÁLNE, PUBLICISTIKA

585 0

Ľudia žijú dlhší a zdraví život, hrozí však, že ochorenie COVID-19 to môže zmeniť. Týmto tvrdením dnes predstavila Svetová zdravotnícka organizácia správu o zdravotnom stave vo svete pod názvom World Health Statistics 2020.

„Dobrou správou je, že ľudia na celom svete žijú dlhšie a zdravšie. Zlou správou je, že miera pokroku je príliš nízka na splnenie trvalo udržateľných cieľov, ktoré budú ohrozené ochorením COVID-19,“ uviedol generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom.

Podľa WHO súčasná pandémia zdôrazňuje, že je naliehavo potrebné, aby všetky krajiny sveta investovali do silných zdravotníckych systémov a primárnej zdravotnej starostlivosti ako najlepšej obrany proti ohniskám, ako je COVID-19 a proti mnohým iným zdravotným hrozbám, ktorým ľudia na celom svete čelia každý deň.

Správa Svetovej zdravotníckej organizácie o stave globálneho zdravia podáva správu o pokroku v porovnaní s kľúčovými zdravotnými ukazovateľmi a odhaľuje niektoré dôležité ponaučenia, pokiaľ ide o pokrok dosiahnutý pri dosahovaní cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

Zo správy vyplýva, že priemerná dĺžka života a dĺžka zdravého života sa zvýšili. Nárast je však nerovnomerný.

Najväčší nárast bol zaznamenaný v krajinách s nízkymi príjmami, v ktorých sa priemerná dĺžka života zvýšila medzi rokmi 2000 – 2016 o 21 %, alebo o 11 rokov. V krajinách s vyššími príjmami sa priemerná dĺžka života zvýšila o 4 %, alebo o 3 roky.

Jedným z faktorov tohto nárastu v nízkopríjmových krajinách bol podľa WHO zlepšený prístup k zdravotným službám, prevencii a liečbe ochorení HIV, malárie a tuberkulózy, ako aj nižší počet tropických chorôb.

Ďalším dôvodom bola lepšia zdravotná starostlivosť o matku a dieťa, ktorá viedla k zníženiu detskej úmrtnosti na polovicu medzi rokmi 2000 a 2018.

Na druhej strane, WHO upozorňuje, že v mnohých oblastiach pokrok stagnuje. V posledných rokoch sa len nepatrne zvýšila zaočkovanosť, čo spôsobuje napríklad obavy z opätovného výskytu malárie.

V rámci zdravotníckeho systému i mimo neho existuje podľa WHO celkový nedostatok služieb na prevenciu a liečbu neprenosných ochorení, ako sú rakovina, diabetes mellitus, kardiovaskulárne a respiračné ochorenia, či cievna mozgová príhoda.

70 % všetkých úmrtí v roku 2016 na celom svete bolo pripísaných neprenosným ochoreniam, pričom väčšina úmrtí sa vyskytla v krajinách s nízkymi a strednými príjmami.

WHO zdôrazňuje, že tento nerovnomerný vývoj odráža nerovnosti v prístupe ku kvalitným zdravotným službám. Iba jedna tretina až polovica svetovej populácie dokázala v roku 2017 získať prístup k základným zdravotným službám.

Pokrytie týchto služieb v krajinách s nízkymi a strednými príjmami zostáva výrazne nižšie ako v bohatších krajinách, rovnako, ako aj hustota pracovnej sily v zdravotníctve. Vo viac ako 40 % krajín pripadá na 10 000 ľudí menej ako 10 lekárov. Viac ako 55 % krajín má menej ako 40 zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na 10 000 ľudí.

Ďalšou výzvou je neschopnosť platiť za zdravotnú starostlivosť. WHO odhaduje, že tento rok vynaloží približne 1 miliarda ľudí na celom svete najmenej 10 % domáceho rozpočtu na zdravotnú starostlivosť. Väčšina týchto ľudí pritom žije v krajinách s nižšími strednými príjmami.

„Pandémia COVID-19 zdôrazňuje potrebu chrániť ľudí pred mimoriadnymi situáciami, ako aj presadzovať všeobecné zdravotné pokrytie a zdravšiu populáciu vďaka zlepšeniu základnej hygieny,“ uviedla Samira Asma, zástupkyňa generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie.

Správa WHO poukazuje aj na potrebu lepších dát a informačných systémov v zdravotníctve. Nerovnomerné kapacity na zhromažďovanie a využívanie presných, aktuálnych a porovnateľných zdravotných štatistík oslabujú schopnosť krajín s nízkymi príjmami porozumieť trendom v oblasti zdravia obyvateľov, rozvíjať vhodné politiky, rozdeľovať zdroje a prijímať rozhodnutia.

Odkaz Svetovej zdravotníckej organizácie je jasný. „Keďže svet bojuje s najzávažnejšou pandémiou za posledných 100 rokov, musím konať spoločne, aby sme posilnili primárnu zdravotnú starostlivosť a zamerali sa na najzraniteľnejších z nás, aby sme mohli eliminovať hrubé nerovnosti, ktoré určujú, kto žije dlhý, zdravý život a kto nie,“ uviedla na záver S. Asma.


B

Rating

  • 585views
  • 0comments

Subscribe

Subscribe to comments

recommend to friends

Recent Posts

AKTUÁLNE, LEKÁRENSTVO

Prezidentom PGEU pre rok 2021 sa stal Alain Delgutte

19 November, 2020

541

PUBLICISTIKA

Práca v zdravotníctve je tímová. Platí to aj pri testovaní.

04 November, 2020

926

AKTUÁLNE, LEKÁRENSTVO

Vyhlásenie prezidenta Slovenskej lekárnickej komory k aktuálnej situácii

30 Október, 2020

493

AKTUÁLNE, LEKÁRENSTVO

Nemocniční lekárnici sa pripájajú k iniciatíve WHO

17 September, 2020

466

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked. *

You must be logged in to post a comment.

KOMENTÁRE

13 Máj, 2020

5598 1

Slovenskí lekárnici v pasci

[...] Zdroj:  Slovenskí lekárnici v pasci. [...]

NAJČÍTANEJŠIE

Slovenskí lekárnici v pasci

31 March, 2015

  • 5598
  • 1

Prístup k lekárnikom znamená prístup ku zdraviu

16 September, 2014

  • 2559
  • 0

Pripomíname si Svetový deň lekárnikov - vašich liekový...

25 September, 2018

  • 1345
  • 0

DISKUSNÉ FÓRUM

    ZNAČKY

    AIFP ambroxol ARO bromhexin CHPO EMA Európsky parlament FaF UK falošné lieky FIP generické lieky kategorizácia legislatíva lekárenské výkony lieky MZ SR MZ ČR NCZI nedostupnosť liekov Očkovanie poplatky PRAC predaj liekov cez internet rozhovory RÚVZ RÚVZ BB RÚVZ SR seniori SLeK stavoské organizácie stiahnutie z trhu Stopex Svetový deň lekárnikov Svetový deň obličiek Svetový deň rakoviny Univerzita Komenského v Bratislave výživové doplnky WHO zdravotnícke pomôcky Zriedkavé choroby ÚVZ SR Česká lekárnická komora Česká republika ČLnK ŠÚKL
    BACK TO TOP
    • Inzercia
    • Twitter
    • Facebook

    © 2013 Slovenská lekárnická komora

    Close

    Enter the site

    Login

    Password

    Remember me

    Forgot password?

    Login