18 Máj, 2020
V uplynulom roku prijal Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) spolu 1 128 hlásení podozrení na nežiaduce účinky liekov od zdravotníckych pracovníkov a pacientov. Držitelia rozhodnutia o registrácii lieku zaslali v roku 2019 priamo do európskej databázy spolu 1 864 hlásení podozrení na nežiaduce účinky, z toho 871 závažných a 993 nezávažných hlásení.
Oproti predchádzajúcim rokom štátny ústav zaznamenal nárast v počte spontánnych hlásení, ktoré boli doručené najmä zo strany lekárnikov a pacientov. Po sčítaní týchto hlásení s firemnými hláseniami však ŠÚKL eviduje medziročný pokles o 4 %.
Z celkového počtu prijatých hlásení bolo závažných 26 %. Najčastejším kritériom závažnosti bola hospitalizácia alebo jej predĺženie kvôli nežiaducemu účinku.
Polovicu hlásení podozrení na nežiaduce účinky zaslali na Štátny ústav pre kontrolu liečiv zdravotnícki pracovníci. „Chceli by sme vyzdvihnúť nárast v počte hlásení najmä od lekárnikov z verejných i nemocničných lekární i klinických farmaceutov. Vaša aktivita v tejto oblasti ukazuje, že aj hlásenia od farmaceutov môžu tvoriť nemalú časť v celkovom počte hlásení a užšia spolupráca medzi lekármi a farmaceutmi sa postupne vyvíja,“ uviedla Magdaléna Jurkemíková zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
Hlásenia o podozreniach na NÚL je možné zasielať viacerými spôsobmi – poštou, e-mailom, telefonicky, prostredníctvom elektronického webového formulára alebo vo výnimočných prípadoch aj osobne.
ŠÚKL zdôrazňuje, že zber hlásení a vyhodnotenie ich komplexnosti je esenciálne z hľadiska sledovania bezpečnosti liekov. „Spontánne hlásenia sú dôležité pre liekové regulačné autority, ktoré zaisťujú, že ich opatrenia a návrhy prijaté za účelom zníženia rizika liekov, berú do úvahy všetky dostupné údaje známe v danom čase,“ zdôrazňuje štátny ústav.