Správa OECD upozorňuje na význam lekárnikov v primárnej starostlivosti
05 Jún, 2020
Nová správa OECD o primárnej zdravotnej starostlivosti pozitívne vyzdvihuje rastúcu úlohu verejných lekárnikov pri vzdelávaní pacientov, prevencii, liečbe neprenosných ochorení a imunizácii, pričom odporúča ďalšie rozšírenie úloh farmaceutov v krajinách OECD.
Autori správy tiež uvádzajú niekoľko príkladov rozšírených kompetencií farmaceutov počas pandémie COVID-19, vrátane povolenia predĺžiť platnosť lekárskeho predpisu a predpisovania určitých liekov, aby sa zmiernil tlak na iné zdravotnícke služby.
OECD konštatuje, že už pred pandémiou COVID-19 čelili systémy zdravotníctva značným výzvam. Očakávania občanov týkajúce sa zdravotníckych služieb sú vysoké, spoločnosť starne a výdavky na zdravotníctvo sa zvyšujú. Reakcia na komplexnejšie zdravotné potreby a fiškálne tlaky sťažujú alokáciu prostriedkov pre sektor zdravotníctva.
Rýchle šírenie ochorenia COVID-19 zvýšilo zložitosť týchto výziev. Významné boli najmä prudký nárast dopytu po liečbe akútne chorých pacientov, ako aj potreba pokračovať v poskytovaní preventívnej starostlivosti a manažment chronických pacientov. V tejto súvislosti zohráva primárna zdravotná starostlivosť pre zdravotnícke systémy kľúčovú úlohu.
OECD konštatuje, že primárna zdravotná starostlivosť má potenciál na zlepšenie zdravotných výsledkov ľudí na celom svete.
V niektorých krajinách OECD, najmä v Belgicku, Anglicku, Fínsku, Taliansku a Švajčiarsku, zohrávajú verejní lekárnici významnejšiu úlohu pri podpore zdravia a prevencii, čím zlepšujú prístup k službám primárnej zdravotnej starostlivosti vo vzdialených oblastiach.
Počas pandémie COVID-19 vynaložilo niekoľko krajín úsilie mobilizovať lekárnikov v boji proti šíreniu nového koronavírusu. V Rakúsku, Kanade, Írsku, Portugalsku a Spojených štátoch amerických lekárnici mohli predĺžiť platnosť lekárskeho predpisu nad rámec toho, čo im bolo predtým povolené a predpísať určité lieky, aby sa lekári mohli sústrediť na najdôležitejšie prípady a minimalizovať počet lekárskych konzultácií.
Vo Francúzsku dostali lekárnici výnimočné povolenie na obnovenie predpisovania liekov na chronické choroby. V Spojenom kráľovstve bol predložený návrh na rozšírenie a využitie zdravotníckych pracovníkov pre starších pacientov v kontexte krízy COVID-19.
Úloha verejných lekárnikov by sa mohla podľa OECD vyvinúť tak, aby lepšie vyhovovala potrebám pacientov. Okrem výdaja liekov ponúkajú farmaceuti aj poradenstvo a edukáciu, v niektorých krajinách aj vykonávanie skríningu preventívnej starostlivosti.
Lekárnici s takýmito kompetenciami prispievajú k zlepšovaniu zdravia, pomáhajú pacientom čo najlepšie užívať ich lieky a predchádzať škodám, ktoré môžu vzniknúť z nesprávneho užívania liekov.
V niektorých krajinách OECD sa farmaceuti zaoberajú propagáciou zdravia, skríningovými programami, očkovaním a poskytovaním špecializovaného poradenstva. Môžu sledovať konkrétne klinické parametre a vykonávať skríning na nediagnostikované stavy vrátane hodnotenia kardiovaskulárneho rizika, skríning rakoviny hrubého čreva a niektoré infekčné choroby, ako je HIV a tuberkulóza.
Správa konštatuje, že zapojenie farmaceutov do starostlivosti o pacientov s chronickými ochoreniami je cennou iniciatívou, ktorú by mali zvážiť krajiny OECD. Je zrejmé, že ak verejní lekárnici edukujú pacientov a poskytujú poradenstvo v oblasti farmakoterapie, môžu zlepšiť adherenciu a terapeutické výsledky u pacientov s chronickými stavmi.