Európska komisia spustila otvorenú verejnú konzultáciu o farmaceutickej stratégii pre Európu
Stratégia bude zameraná na zaistenie dodávok bezpečných a cenovo dostupných liekov v Európe v snahe pomôcť pacientom a zároveň podporiť inovatívnosť a poprednú pozíciu európskeho farmaceutického priemyslu vo svete. Vznikala na pozadí pandémie COVID-19 a má dopĺňať nedávno navrhnutý program EU4Health v súlade s programom Horizont Európa v oblasti výskumu a inovácií.
Komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová v tejto súvislosti uviedla: „Farmaceutická stratégia pre Európu je základným kameňom našej politiky v oblasti zdravia na nasledujúcich päť rokov. Zároveň je to šanca pre všetky zainteresované strany, aby nám ju pomohli formovať. Vyzývam združenia pacientov, zástupcov výrobného priemyslu, verejné orgány, akademickú obec a širokú verejnosť, aby sa pridali.“
Podľa Kyriakidesovej chce Komisia touto stratégiou riešiť výzvy, ktoré znásobila pandémia COVID-19, ako aj všetky štrukturálne otázky týkajúce sa prístupu k liekom, ich cenovej dostupnosti a strategickej autonómie Únie v oblasti liekov. „Musíme zabezpečiť, aby mali všetci pacienti prístup k optimálnej zdravotnej starostlivosti a k cenovo dostupným liekom. Spoločne to dokážeme,“ dodala eurokomisárka.
Cieľom stratégie je vytvoriť „nadčasový“ systém využívajúci prínosy digitalizácie a podporujúci inovácie, najmä v oblastiach, ako sú antimikrobiálne látky, lieky pre deti a lieky na zriedkavé choroby, v ktorých nie sú potreby uspokojené. Taktiež má v úmysle znížiť závislosť EÚ od dovozu z tretích krajín. Časť účinných farmaceutických zložiek potrebných na výrobu niektorých generických liekov (vrátane tzv. starých antibiotík, onkologických liekov a najbežnejších liekov, ako napr. paracetamol) pochádza z Číny a Indie.
Podľa Komisie sa vďaka stratégii bude znižovať aj vplyv liekov na životné prostredie a riešiť antimikrobiálna rezistencia. Súčasná kríza vyvolaná pandémiou COVID-19 súčasne ukázala, že EÚ musí zabezpečiť dostupnosť liekov, vrátane vakcín, za každých okolností.
Súbežne s konzultáciou zorganizuje Komisia v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch bilaterálne technické pohovory so zainteresovanými stranami. Konzultácie budú pozostávať z otázok zameraných na tieto kľúčové témy: strategická autonómia a výroba liekov, prístup k cenovo dostupným liekom, inovácie, udržateľnosť životného prostredia a výzvy v oblasti zdravia.
Konzultácia potrvá do 15. septembra 2020.