• Kontakty
  • Twitter
  • Facebook

14

Aug, 2022

Sunday

  • AKTUÁLNE
  • LEKÁRENSTVO
  • FARMÁCIA
  • LIEKOVÁ POLITIKA
  • PUBLICISTIKA
  • BLOGY

Time: 01:18

You are here:

  • Home
  • PUBLICISTIKA
  • Práca v zdravotníctve je tímová. Platí to aj pri testovaní.

Práca v zdravotníctve je tímová. Platí to aj pri testovaní.

04 November, 2020

By: redakcia

category: PUBLICISTIKA

1823 0

Celoplošného testovania obyvateľov na výskyt ochorenia COVID-19 sa zúčastnili tisíce zdravotníckych pracovníkov. Súčasťou tímov boli aj farmaceuti. O skúsenostiach s testovaním sme sa rozprávali s PharmDr. Slávkou Porubcovou, vedúcou nemocničnej lekárne NÚSCH, a. s.

IMG_73261111

Aké sú Vaše pocity z plošného testovania? Prebiehalo testovanie pokojne alebo ste zaznamenali nejaké komplikácie?

Spolu s kolegyňou z našej nemocničnej lekárne NÚSCH, a.s., PharmDr. Kristínou Krajčovičovou, sme sa z pocitu zdravotníckej spolupatričnosti zúčastnili plošného testovania. Boli sme členkami mobilných odberových miest, ktoré boli zriadené za účelom testovania zamestnancov NÚSCH, a.s. a nimi nahlásených rodinných príslušníkov.

V rámci odberových tímov sme boli každá poverená registráciou účastníkov testovania a zapisovaním ich výsledkov. Samotnému testovaciemu víkendu predchádzala dôsledná príprava, ktorú zabezpečoval a riadil vedúci lekár Covid-oddelenia NÚSCH, a.s. MUDr. Ľuboš Urban, PhD., MSc. so svojím tímom v úzkej spolupráci s pracovníkmi nemocničnej lekárne a ďalšími zdravotníckymi aj nezdravotníckymi pracovníkmi, ako aj vedením NÚSCH, a.s.

Bol pripravený plán testovania, kde boli zamestnanci a ich rodinní príslušníci rozdelení na jednotlivé odberové miesta podľa abecedy a časového harmonogramu. Vďaka dôkladnej organizácii prebiehal proces testovania v pokojnej, priateľskej a srdečnej atmosfére, nezaznamenali sme žiadny incident ani komplikácie.

Posledné dni sa na sociálnych sieťach diskutovalo o kompetenciách zdravotníckych pracovníkov, ktorí môžu, resp. nemôžu vykonávať odber vzoriek. Ako to vnímate z pohľadu farmaceuta?

Zachytila som diskusie ohľadom rozdeľovania zdravotníckych pracovníkov do kategórií a definovania ich kompetencií pri odberoch. Nemám pocit ukrivdenia, že farmaceuti neboli zaradení medzi zdravotníkov určených na vykonanie samotného nazofaryngeálneho výteru.

Nie som si vedomá toho, že by sme počas štúdia alebo odbornej praxe mali ako farmaceuti možnosť získať skúsenosť v tejto činnosti. Vykonanie odberu, v prípade plošného testovania rýchlo a bezpečne, vyžaduje zručnosť, ktorú farmaceuti doteraz nemali kde získať a na ktorú neboli trénovaní. Nepochybujem však, že po príslušnom vyškolení by farmaceuti boli schopní túto činnosť vykonávať, podobne ako vo viacerých európskych krajinách sú po vyškolení a certifikácii v tejto oblasti kompetentní vykonávať očkovanie.

Veľa sa hovorilo o odbere vzoriek, tzv. steroch. Menej už o samotnom vyhodnocovaní odberov. Ako prebieha a čo všetko je na vyhodnotenie potrebné?

Práca v zdravotníctve je tímová, každá odbornosť je v rámci tímu potrebná a nezastupiteľná. Aj v rámci plošného testovania sa pracovalo v tímoch, kde si farmaceuti našli uplatnenie pri registrácii účastníkov, vyhodnocovaní či zapisovaní výsledkov alebo vydávaní certifikátov.

Vyhodnotenie odberu je podobné ako vyhodnotenie domáceho tehotenského testu. Tampón sa po výtere ponorí do extrakčnej tekutiny v skúmavke a aspoň päť krát sa pritlačí o jej stenu. Potom sa vyextrahovaná vzorka aplikuje do testovacej podložky. Do pätnástich minút sa zobrazí výsledok: buď je prítomný len kontrolný pásik (C), vtedy je test negatívny, alebo sa zobrazí aj testovací pásik (T), výsledok je považovaný za pozitívny. Po vyhodnotení a zaznamenaní výsledkov sa test likviduje ako biologický odpad.

Čo bude podľa Vášho názoru kľúčové pri druhom kole testovania?

Nakoľko sú už známe výsledky z prvého testovacieho víkendu, je jasné, že nie všetky okresy Slovenska sú zasiahnuté rovnako. Som rada, že vláda prihliadla na výsledky testovania prvého kola a testovanie prebehne v oblastiach s najvyšším počtom pozitívnych prípadov.


B

Rating

  • 1823views
  • 0comments

Subscribe

Subscribe to comments

recommend to friends

Recent Posts

AKTUÁLNE, LEKÁRENSTVO

Prezidentom PGEU pre rok 2021 sa stal Alain Delgutte

19 November, 2020

1481

AKTUÁLNE, LEKÁRENSTVO

Vyhlásenie prezidenta Slovenskej lekárnickej komory k aktuálnej situácii

30 Október, 2020

1301

AKTUÁLNE, LEKÁRENSTVO

Nemocniční lekárnici sa pripájajú k iniciatíve WHO

17 September, 2020

1455

AKTUÁLNE, PUBLICISTIKA

Slovenská lekárnická komora vydala mimoriadne číslo časopisu Slovenský lekárnik na pamiatku lekárnikov, ktorých osud poznačil holokaust

09 September, 2020

1640

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked. *

You must be logged in to post a comment.

KOMENTÁRE

04 November, 2020

6479 1

Slovenskí lekárnici v pasci

[...] Zdroj:  Slovenskí lekárnici v pasci. [...]

NAJČÍTANEJŠIE

Slovenskí lekárnici v pasci

31 March, 2015

  • 6479
  • 1

Prístup k lekárnikom znamená prístup ku zdraviu

16 September, 2014

  • 3321
  • 0

Pripomíname si Svetový deň lekárnikov - vašich liekový...

25 September, 2018

  • 1961
  • 0

DISKUSNÉ FÓRUM

    ZNAČKY

    AIFP ambroxol ARO bromhexin CHPO EMA Európsky parlament FaF UK falošné lieky FIP generické lieky kategorizácia legislatíva lekárenské výkony lieky MZ SR MZ ČR NCZI nedostupnosť liekov Očkovanie poplatky PRAC predaj liekov cez internet rozhovory RÚVZ RÚVZ BB RÚVZ SR seniori SLeK stavoské organizácie stiahnutie z trhu Stopex Svetový deň lekárnikov Svetový deň obličiek Svetový deň rakoviny Univerzita Komenského v Bratislave výživové doplnky WHO zdravotnícke pomôcky Zriedkavé choroby ÚVZ SR Česká lekárnická komora Česká republika ČLnK ŠÚKL
    BACK TO TOP
    • Inzercia
    • Twitter
    • Facebook

    © 2013 Slovenská lekárnická komora

    Close

    Enter the site

    Login

    Password

    Remember me

    Forgot password?

    Login